Ziua 38. Sase goluri degeaba

Asa i-a fost dat. S-a intamplat intr-un 28 ianuarie, in 1961. O zi in care a plouat torential in Luton, transformand gazonul de la Kenilworth Road intr-o orezarie. Totusi, meciul din turul IV al Cupei Angliei dintre localnica Luton Town, din liga a doua, si prim-divizionara Manchester City, si-a vazut de drum cand cerul s-a mai luminat.

Iute, 2-0 pentru gazde, gratie „dublei” lui Alec Ashworth. Era minutul 18. Pana la pauza, 2-3 insa. Hat-trick al scotianului Denis Law. La reluare, intre minutele 55 si 61, Law a reusit inca un hat-trick… 2-6! Bucuria s-a a durat alte cateva minute si a fost stearsa de ploaie.

Atat de tare a repornit potopul incat arbitrul a abandonat jocul, la 6-2 pentru City. Golurile lui Law nu aveau sa conteze nici in cartea recordurilor, nici in rezultatele oficiale. Peste 4 zile, meciul avea sa se rejoace, pe un teren al lui Luton la fel de impracticabil, iar Ashworth avea din nou sa deschida scorul. Apoi 2-0. La care Law  iarasi a replicat: 2-1. Acelasi Ashworth a stabilit scorul final, 3-1, si eliminarea lui Man City. „Dubla” sa a contat, chiar daca fusese spalata de ploaie in primul meci, pe cand cele 6 goluri ale lui Denis Law au ramas doar in legenda.

„Nu se intampla in fiecare zi si n-am mai reusit-o niciodata. Cele mai multe goluri intr-un meci, patru, le-am inscris in doua randuri. Dar nu sase. Atunci a turnat din ceruri. N-a fost sa fie pentru mine” filozofa ulterior Law.

Denis Law, in grupul statuar de la Old Trafford.

Avea sa fie un unic sezon pentru scotian la Man City, de unde se transfera la AC Torino. Dupa inca un an, revenea in Manchester, dar la United, unde a marcat 237 de goluri in 409 aparitii, devenind dublu campion national cu „Diavolii rosii”, campion al Europei pe Wembley, in finala CCE cu Benfica, si cel mai bun jucator continental al anului, in ’64.

Suporterii de la Old Trafford l-au alintat drept The King sau The Lawman, Omul legii. Denis a facut legea iar peste ani i s-a ridicat o statuie. Trinitatea lui United, cu George Best, Law in mijloc cu mana ridicata si Bobby Charlton. Totusi, culmea ironiei, la apus de cariera, intr-un ultim sezon, din nou cu Manchester City, dupa 11 ani petrecuti la United, Law a marcat cu calcaiul golul care avea s-o retrogradeze pe… United, intr-un derby local. Pe-atunci, in ’74, scotianul mergea si la Mondial cu tara sa, al carui golgeter all-time la egalitate inca e, cu 30 reusite in 55 selectii.

Law a reusit 46 de goluri intr-un sezon dar cele 6 nu vor fi adaugate niciodata! Oricum, amintiri de aur pentru scotianul din Aberdeen, care la 24 februarie implineste 69 de ani.

Etichete: , , , , , , , ,